PCT10/10AM
PCT10/10AM
Part Number: PCT10/10AM
Product Classification: Tantalum Capacitors
Manufacturer: Nemco
Description: CAP TANT 10UF 20% 10V 3216
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Failure Rate -
  • Tolerance ±20%
  • Lifetime @ Temp. -
  • Features General Purpose
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Capacitance 10 µF
  • Voltage - Rated 10 V
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Manufacturer Size Code A
  • Lead Spacing -
  • Height - Seated (Max) 0.063" (1.60mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 3Ohm @ 100kHz