PCS15-D-240A-10RLQ
PCS15-D-240A-10RLQ
Part Number: PCS15-D-240A-10RLQ
Product Classification: Solid State Relays (SSR)
Manufacturer: Picker Components
Description: SSR RELAY 10A 48~280VAC QUICK CO
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input 4 ~ 32VDC
  • Package / Case Hockey Puck
  • Load Current 10 A
  • Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Operating Temperature -30°C ~ 80°C
  • Output Type AC
  • Approval Agency cURus
  • Voltage - Load 48 V ~ 280 V