PCS15-110A-240A-25ZYL
PCS15-110A-240A-25ZYL
Part Number: PCS15-110A-240A-25ZYL
Product Classification: Solid State Relays (SSR)
Manufacturer: Picker Components
Description: SSR RELAY 25A 48~280VAC SCREW TE
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Output Type AC, Zero Cross
  • Termination Style Screw Terminal
  • Package / Case Hockey Puck
  • Load Current 25 A
  • Operating Temperature -30°C ~ 80°C
  • Approval Agency cURus
  • Voltage - Load 48 V ~ 280 V
  • Supplier Device Package Hockey Puck
  • Voltage - Input 85 ~ 132VAC