PCS09-SG.50-TC1.2
PCS09-SG.50-TC1.2
Part Number: PCS09-SG.50-TC1.2
Product Classification: Pads, Sheets, Bridges
Manufacturer: Timtel Thermal
Description: THERM PAD 196.85 X 196.85 PINK
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Shape Square
  • Backing, Carrier -
  • Color Pink
  • Thermal Conductivity 1.2W/m-K
  • Thickness 0.0200" (0.508mm)
  • Adhesive Tacky - Both Sides
  • Type Gap Filler Pad, Sheet
  • Usage Thermally Conductive
  • Material Silicone Pad
  • Outline 196.85mm x 196.85mm