PCD200-24-B-2R-100
PCD200-24-B-2R-100
Part Number: PCD200-24-B-2R-100
Product Classification: Meters
Manufacturer: Amphenol Wilcoxon Sensing Technologies
Description: PROCESS METER LED PANEL MOUNT
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Termination Style Screw Terminal
  • Weight -
  • Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Display Type LED - Red Characters
  • Type Process Meter
  • Measuring Type Process
  • Measuring Range 0 ~ 20mA, ±10VDC
  • Panel Cutout Dimensions Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
  • Voltage - Supply 12 ~ 24VDC
  • Output Type Relay (2)
  • Number of Characters Per Row 6, 6
  • Display Characters - Height 0.600" (15.20mm), 0.460" (11.68mm)