PCD-25-350A
PCD-25-350A
Part Number: PCD-25-350A
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: LED Lighting Inc
Description: CONSTANT CURRENT POWER SUPPLY 35
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Weight -
  • Programmable Not Verified
  • Termination Style Wire Leads
  • Efficiency -
  • Features OTP, SCP
  • Current - Output (Max) 350mA
  • Standard Number 60950-1
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Dimming Triac
  • Power (Watts) 20.3 W
  • Ratings IP42
  • Operating Temperature -30°C ~ 60°C (With Derating)
  • Voltage - Output 40 ~ 58V
  • Approval Agency cURus, FCC
  • Voltage - Input (Min) 115VAC
  • Voltage - Input (Max) 230VAC
  • Size / Dimension 3.30" L x 2.24" W x 1.16" H (83.8mm x 56.9mm x 29.5mm)