PC8028S127
PC8028S127
Part Number: PC8028S127
Product Classification: Adapter, Breakout Boards
Manufacturer: Precision PCBS
Description: 28 Pin SOIC to DIP with Stencil
  • Part Status Active
  • Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"
  • Material -
  • Pitch 0.050" (1.27mm)
  • Number of Positions 28
  • Proto Board Type SMD to DIP
  • Package Accepted SOIC
  • Size / Dimension 1.600" L x 0.800" W (40.64mm x 20.32mm)