PC8018S127
PC8018S127
Part Number: PC8018S127
Product Classification: Adapter, Breakout Boards
Manufacturer: Precision PCBS
Description: 18 Pin SOIC to DIP with Stencil
  • Part Status Active
  • Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"
  • Material -
  • Pitch 0.050" (1.27mm)
  • Number of Positions 18
  • Proto Board Type SMD to DIP
  • Package Accepted SOIC
  • Size / Dimension 1.100" L x 0.700" W (27.94mm x 17.78mm)