PC8016M50
PC8016M50
Part Number: PC8016M50
Product Classification: Adapter, Breakout Boards
Manufacturer: Precision PCBS
Description: 16 Pin SOIC to DIP with Stencil
  • Part Status Active
  • Number of Positions 16
  • Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"
  • Package Accepted SOIC
  • Pitch 0.020" (0.50mm)
  • Size / Dimension 0.500" L x 1.000" W (12.70mm x 25.40mm)