PC8010M50
PC8010M50
Part Number: PC8010M50
Product Classification: Adapter, Breakout Boards
Manufacturer: Precision PCBS
Description: 10 Pin SOIC to DIP with Stencil
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Positions 10
  • Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"
  • Material -
  • Proto Board Type SMD to DIP
  • Package Accepted SOIC
  • Pitch 0.020" (0.50mm)
  • Size / Dimension 0.500" L x 0.700" W (12.70mm x 17.80mm)