PC8008M65
PC8008M65
Part Number: PC8008M65
Product Classification: Adapter, Breakout Boards
Manufacturer: Precision PCBS
Description: 8 Pin SOIC to DIP with Stencil
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Board Thickness 0.062" (1.57mm) 1/16"
  • Material -
  • Number of Positions 8
  • Proto Board Type SMD to DIP
  • Package Accepted SOIC
  • Pitch 0.026" (0.65mm)
  • Size / Dimension 0.500" L x 0.600" W (12.70mm x 15.20mm)