PC776-1X-24S-D-X
PC776-1X-24S-D-X
Part Number: PC776-1X-24S-D-X
Product Classification: Automotive Relays
Manufacturer: Picker Components
Description: RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 24V
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Termination Style Screw Terminal
  • Coil Voltage 24VDC
  • Coil Type Non Latching
  • Must Release Voltage 2.4 VDC
  • Operate Time 10 ms
  • Release Time 10 ms
  • Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Contact Form SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Must Operate Voltage 14.4 VDC
  • Features Diode, Sealed - Fully
  • Coil Resistance 141 Ohms
  • Contact Rating (Current) 130 A
  • Coil Power 4.1W
  • Coil Current 170.2 mA
  • Switching Voltage 40VDC - Max