PC776-1X-12C-D-X
PC776-1X-12C-D-X
Part Number: PC776-1X-12C-D-X
Product Classification: Automotive Relays
Manufacturer: Picker Components
Description: RELAY AUTOMOTIVE SPST 130A 12V
Packaging: Tray
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Termination Style Screw Terminal
  • Coil Type Non Latching
  • Coil Voltage 12VDC
  • Must Release Voltage 1.2 VDC
  • Operate Time 10 ms
  • Release Time 10 ms
  • Must Operate Voltage 7.2 VDC
  • Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Contact Form SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Power 3.9W
  • Contact Rating (Current) 130 A
  • Coil Resistance 37 Ohms
  • Coil Current 324.3 mA
  • Switching Voltage 40VDC - Max