PC775-1A-12C-R-X
PC775-1A-12C-R-X
Part Number: PC775-1A-12C-R-X
Product Classification: Automotive Relays
Manufacturer: Picker Components
Description: RELAY AUTOMOTIVE SPST 75A 12V
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Termination Style Screw Terminal
  • Coil Type Non Latching
  • Must Release Voltage 2.4 VDC
  • Release Time 5 ms
  • Coil Voltage 12VDC
  • Contact Form SPST-NO (1 Form A)
  • Operate Time 7 ms
  • Coil Resistance 50 Ohms
  • Must Operate Voltage 7.8 VDC
  • Coil Current 240 mA
  • Features IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Contact Rating (Current) 75 A
  • Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
  • Coil Power 2.9W
  • Switching Voltage 32VDC - Max