PC-ABK010M
PC-ABK010M
Part Number: PC-ABK010M
Product Classification: Power, Line Cables and Extension Cords
Manufacturer: Bel Inc.
Description: PWR CORD NEMA 5-15P TO C13 1M
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Color Black
  • Approved Countries Canada, United States
  • Number of Conductors 3
  • Wire Gauge 18 AWG
  • Approval Agency Marking cUL, UL
  • Voltage Rating 125VAC
  • Operating Temperature -20°C ~ 60°C
  • Current Rating (Amps) 10A