PC-7050-24/750
PC-7050-24/750
Part Number: PC-7050-24/750
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Patco Electronics
Description: BATT CHG ENCLOSED 20V28V 750MA
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Approval Agency -
  • Number of Cells 1
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Termination Style -
  • Weight 1100 g
  • Type Enclosed
  • Battery Chemistry Lead Acid
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.50" W x 2.50" H (127.00mm x 88.90mm x 63.50mm)
  • Charge Current - Max 750mA
  • Battery Cell Size 24V
  • Power - Max 25W
  • Voltage - Nominal 20V ~ 28V
  • Charge Time 6 Hrs
  • Voltage - Input 95 ~ 264VAC