PC-7050-24
PC-7050-24
Part Number: PC-7050-24
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Patco Electronics
Description: BATT CHARGER ENCLOSED 20V-28V 1A
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Approval Agency -
  • Number of Cells 1
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Type Enclosed
  • Battery Chemistry Lead Acid
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.50" W x 2.50" H (127.00mm x 88.90mm x 63.50mm)
  • Charge Current - Max 1A
  • Battery Cell Size 24V
  • Power - Max 30W
  • Termination Style Rectangular Connector
  • Voltage - Nominal 20V ~ 28V
  • Charge Time 6 Hrs
  • Features LED Indicator, Multiple Charge Modes
  • Voltage - Input 95 ~ 265VAC