PC-150D-24/1.5
PC-150D-24/1.5
Part Number: PC-150D-24/1.5
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Patco Electronics
Description: BATT CHRGR ENCLOSED 20V-28V 1.5A
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Cells 1
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Battery Chemistry Lead Acid
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.50" W x 2.50" H (127.00mm x 88.90mm x 63.50mm)
  • Charge Current - Max 1.5A
  • Features LED Indicator
  • Power - Max 45W
  • Voltage - Nominal 20V ~ 28V
  • Charge Time 6 Hrs
  • Voltage - Input 11 ~ 15V