P6SMBJ75AJ
P6SMBJ75AJ
Part Number: P6SMBJ75AJ
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Description: TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Power - Peak Pulse 600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
  • Voltage - Breakdown (Min) 83.9V