P6SMBJ22AJ
P6SMBJ22AJ
Part Number: P6SMBJ22AJ
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Description: TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMB
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
  • Package / Case DO-214AA, SMB
  • Supplier Device Package SMB
  • Type Zener
  • Unidirectional Channels 1
  • Power Line Protection No
  • Capacitance @ Frequency -
  • Power - Peak Pulse 600W
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.9A
  • Voltage - Breakdown (Min) 24.63V