P4FMAJ56CA
P4FMAJ56CA
Part Number: P4FMAJ56CA
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: Rectron USA
Description: TVS DIODE 56VWM 77VC DO214AC
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Bidirectional Channels 1
  • Package / Case DO-214AC, SMA
  • Supplier Device Package DO-214AC (SMA)
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77V
  • Power - Peak Pulse 400W
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 56V