P1970M12BALA2A-38
P1970M12BALA2A-38
Part Number: P1970M12BALA2A-38
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN BLOWER 193X72MM 12VDC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Bearing Type Ball
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Fan Type Blower
  • RPM 1500 RPM
  • Termination 3 Wire Leads
  • Width 72.00mm
  • Power (Watts) 28.8 W
  • Static Pressure 1.400 in H2O (348.7 Pa)
  • Noise 50.7dB(A)
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 193mm L x 177mm H