P1232X24BALB2A-28
P1232X24BALB2A-28
Part Number: P1232X24BALB2A-28
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Pelonis Technologies
Description: FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Approval Agency CE, cUL, UL
  • Width 32.00mm
  • Fan Type Blower
  • Termination 3 Wire Leads
  • RPM 4600 RPM
  • Noise 58.5dB(A)
  • Power (Watts) 16.2 W
  • Air Flow 37.9 CFM (1.07m³/min)
  • Features Auto Restart, Locked Rotor Protection, Polarity Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 120mm L x 120mm H
  • Static Pressure 1.590 in H2O (396.0 Pa)