OWIHPM252012-4R7
OWIHPM252012-4R7
Part Number: OWIHPM252012-4R7
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Ole Wolff Electronics Inc
Description: FIXED IND 4.7UH 2.4A 170 MOHM SM
  • Supplier Device Package -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Material - Core -
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Inductance 4.7 µH
  • Frequency - Self Resonant 24MHz
  • Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current Rating (Amps) 2.4 A
  • Current - Saturation (Isat) 2.4A
  • DC Resistance (DCR) 170mOhm