OWIHPM201610-1R0
OWIHPM201610-1R0
Part Number: OWIHPM201610-1R0
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Ole Wolff Electronics Inc
Description: FIXED IND 1UH 4.6A 43 MOHM SMD
  • Supplier Device Package -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Material - Core -
  • Inductance 1 µH
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Inductance Frequency - Test 1 MHz
  • Current Rating (Amps) 4.6 A
  • Current - Saturation (Isat) 4.6A
  • Frequency - Self Resonant 66MHz
  • DC Resistance (DCR) 15mOhm
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)