OWIHP0320-2R2
OWIHP0320-2R2
Part Number: OWIHP0320-2R2
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Ole Wolff Electronics Inc
Description: FIXED IND 2.2UH 3.7A 75 MOHM SMD
  • Supplier Device Package -
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Material - Core -
  • Inductance 2.2 µH
  • Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current Rating (Amps) 3.7 A
  • Current - Saturation (Isat) 3.7A
  • DC Resistance (DCR) 75mOhm
  • Frequency - Self Resonant 53MHz
  • Shielding Semi-Shielded
  • Size / Dimension 0.134" L x 0.126" W (3.40mm x 3.20mm)