OWIHP0320-100
OWIHP0320-100
Part Number: OWIHP0320-100
Product Classification: Fixed Inductors
Manufacturer: Ole Wolff Electronics Inc
Description: FIXED IND 10UH 1.6A 422 MOHM SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Surface Mount
  • Type Molded
  • Q @ Freq -
  • Ratings -
  • Supplier Device Package -
  • Inductance 10 µH
  • Operating Temperature -40°C ~ 105°C
  • Material - Core -
  • Current Rating (Amps) 1.6 A
  • Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
  • Inductance Frequency - Test 100 kHz
  • Current - Saturation (Isat) 1.6A
  • Frequency - Self Resonant 26MHz
  • Shielding Semi-Shielded
  • Size / Dimension 0.134" L x 0.126" W (3.40mm x 3.20mm)
  • Package / Case Horizontal, 2 PC Pad
  • DC Resistance (DCR) 422mOhm