OWH67030-150
OWH67030-150
Part Number: OWH67030-150
Product Classification: Power Supplies (Test, Bench)
Manufacturer: Owon Technology Lilliput Electronics (USA) Inc
Description: OWH67 0-150.000V/0-30.000A/3000.
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Outputs 1
  • Weight -
  • Voltage - Output -
  • Current - Output -
  • Display Type LCD
  • Type Bench (AC to DC)
  • Number of Characters -
  • Voltage - Supply 85 ~ 265VAC
  • Power (Watts) 3000W
  • Current Regulation - Line 0.05%
  • Current Regulation - Load 0.05%
  • Voltage Regulation - Load 0.01% + 10mV
  • Size / Dimension 17.835" L x 8.449" W x 3.465" H (453.00mm x 214.60mm x 88.00mm)
  • Accuracy - Voltmeter; Ammeter 0.05% ± 20mV
  • Voltage Regulation - Line 0.03% + 10mV
  • Ripple 150mV p-p, 50mV rms