OS560-1006-021
OS560-1006-021
Part Number: OS560-1006-021
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: RFX Limited
Description: LOW PHASE NOISE -168DBC/HZ OCXO
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Output CMOS
  • Base Resonator Crystal
  • Voltage - Supply 5V
  • Frequency 100 MHz
  • Type OCXO
  • Frequency Stability ±10ppb
  • Size / Dimension 1.000" L x 0.866" W (25.40mm x 22.00mm)