OH2095TSE-010.0M
OH2095TSE-010.0M
Part Number: OH2095TSE-010.0M
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Connor Winfield
Description: XTAL OSC OCXO 10MHZ CMOS
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Ratings -
  • Frequency 10 MHz
  • Function -
  • Output CMOS
  • Base Resonator Crystal
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Current - Supply (Disable) (Max) -
  • Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm)
  • Package / Case 5-DIP Module
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Operating Temperature -40°C ~ 95°C
  • Type OCXO
  • Frequency Stability ±3ppb
  • Current - Supply (Max) 1A
  • Size / Dimension 0.811" L x 0.811" W (20.60mm x 20.60mm)