OFM1005128
OFM1005128
Part Number: OFM1005128
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Powerbox
Description: AC/DC CONVERTER 24V 100W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Features Adjustable Output, Universal Input
  • Voltage - Output 1 24V
  • Approval Agency CE, UL
  • Efficiency 90%
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C (With Derating)
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Power (Watts) 100W
  • Voltage - Output 5 -
  • Current - Output 1 4.2 A
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Size / Dimension 4.02" L x 2.01" W x 1.26" H (102.0mm x 51.0mm x 32.0mm)