OFI700A48-NO
OFI700A48-NO
Part Number: OFI700A48-NO
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Powerbox
Description: AC/DC CONVERTER 48V 701W
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 48V
  • Type Enclosed
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 5 -
  • Operating Temperature -40°C ~ 95°C
  • Current - Output 1 14.6 A
  • Efficiency 89.5%
  • Standard Number 62368-1
  • Power (Watts) 701W
  • Features Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Approval Agency CB, CE, CSA, cURus, EN, UKCA, UL
  • Size / Dimension 9.84" L x 4.96" W x 1.57" H (249.9mm x 126.0mm x 39.9mm)