OFI700A28
OFI700A28
Part Number: OFI700A28
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Powerbox
Description: AC/DC CONVERTER 28V 700W
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Minimum Load Required -
  • Current - Output 1 25 A
  • Voltage - Output 1 28V
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 5 -
  • Operating Temperature -40°C ~ 95°C
  • Efficiency 88.5%
  • Standard Number 62368-1
  • Power (Watts) 700W
  • Features Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Size / Dimension 9.84" L x 4.96" W x 1.50" H (249.9mm x 126.0mm x 38.1mm)