OFI1200A28-NO
OFI1200A28-NO
Part Number: OFI1200A28-NO
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Powerbox
Description: AC/DC CONVERTER 28V 1204W
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Voltage - Output 1 28V
  • Type Enclosed
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 5 -
  • Operating Temperature -40°C ~ 95°C
  • Current - Output 1 43 A
  • Efficiency 90.5%
  • Standard Number 62368-1
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC
  • Approval Agency CB, CE, CSA, cURus, EN, UKCA, UL
  • Features Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
  • Power (Watts) 1204W
  • Size / Dimension 10.24" L x 5.59" W x 1.58" H (260.0mm x 142.0mm x 40.1mm)