OECS-500-CDX-2514
OECS-500-CDX-2514
Part Number: OECS-500-CDX-2514
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: ECS Inc.
Description: XTAL OSC XO 50.000MHZ LVDS SMD
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Frequency Stability ±50ppm
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Frequency 50 MHz
  • Current - Supply (Max) 60mA
  • Height - Seated (Max) 0.051" (1.30mm)
  • Package / Case 6-SMD, No Lead
  • Output LVDS
  • Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
  • Voltage - Supply 2.375V ~ 3.63V