NTR12B50R0BTRF
NTR12B50R0BTRF
Part Number: NTR12B50R0BTRF
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: NIC Components
Description: RES SMT120650
  • Number of Terminations 2
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package 1206
  • Power (Watts) 0.125W, 1/8W
  • Tolerance ±0.1%
  • Composition Thin Film
  • Temperature Coefficient ±10ppm/°C
  • Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
  • Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)