NTR10D1502BTRF
NTR10D1502BTRF
Part Number: NTR10D1502BTRF
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: NIC Components
Description: RES SMT080515K
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Number of Terminations 2
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Power (Watts) 0.1W, 1/10W
  • Tolerance ±0.5%
  • Composition Thin Film
  • Temperature Coefficient ±10ppm/°C
  • Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)