NSE-1200-20
NSE-1200-20
Part Number: NSE-1200-20
Product Classification: Rectangular Cable Assemblies
Manufacturer: Nightshade Electronics
Description: NSE-1200-20
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Shielding Unshielded
  • Connector Type Socket to Socket
  • Usage -
  • Contact Finish Tin
  • Contact Finish Thickness -
  • Number of Rows 1
  • Number of Positions 8
  • Pitch - Cable -
  • Cable Termination Crimp
  • Length 0.656' (200.00mm, 7.87")
  • Pitch - Connector 0.049" (1.25mm)