NP7.5-12FR
NP7.5-12FR
Part Number: NP7.5-12FR
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: GS Yuasa Energy Solutions
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 7.5AH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
  • Battery Cell Size -
  • Termination Style Spade, .187" (4.7mm)
  • Voltage - Rated 12 V
  • Capacity 7.5Ah
  • Size / Dimension 5.94" L x 2.56" W x 3.84" H (150.9mm x 65.0mm x 97.5mm)