NP7-12F2FR
NP7-12F2FR
Part Number: NP7-12F2FR
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: EnerSys
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 7AH 12V
Packaging: Case
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Standard Charge Time -
  • Voltage - Rated 12 V
  • Battery Cell Size 12V
  • Capacity 7Ah
  • Termination Style Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)
  • Size / Dimension 5.94" L x 2.56" W x 3.94" H (151.0mm x 65.0mm x 100.0mm)