NP24-12T250
NP24-12T250
Part Number: NP24-12T250
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: GS Yuasa Energy Solutions
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 24AH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
  • Battery Cell Size -
  • Voltage - Rated 12 V
  • Termination Style Spade, .250" (6.3mm)
  • Size / Dimension 6.89" L x 6.54" W x 4.92" H (175.0mm x 166.0mm x 125.0mm)