NP24-12BFR
NP24-12BFR
Part Number: NP24-12BFR
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: GS Yuasa Energy Solutions
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 24AH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
  • Battery Cell Size -
  • Discharge Rate 20Hr
  • Shelf Life -
  • Standard Charge Current -
  • Standard Charge Time -
  • Voltage - Rated 12 V
  • Termination Style Nut and Bolt, M5
  • Capacity 24Ah
  • Size / Dimension 6.54" L x 6.89" W x 4.92" H (166.0mm x 175.0mm x 125.0mm)