NP18-12NB
NP18-12NB
Part Number: NP18-12NB
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: EnerSys
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 17.2AH 12V
Packaging: Case
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
  • Shelf Life -
  • Standard Charge Current -
  • Standard Charge Time -
  • Discharge Rate -
  • Voltage - Rated 12 V
  • Battery Cell Size 12V
  • Capacity 17.2Ah
  • Size / Dimension 7.13" L x 2.99" W x 6.57" H (181.0mm x 76.0mm x 167.0mm)