NP12-12FR
NP12-12FR
Part Number: NP12-12FR
Product Classification: Batteries Rechargeable (Secondary)
Manufacturer: GS Yuasa Energy Solutions
Description: BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Battery Chemistry Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
  • Battery Cell Size -
  • Capacity 12Ah
  • Discharge Rate 20Hr
  • Shelf Life -
  • Standard Charge Current -
  • Standard Charge Time -
  • Voltage - Rated 12 V
  • Termination Style Spade, .250" (6.3mm)
  • Size / Dimension 5.94" L x 3.86" W x 8.84" H (150.9mm x 98.0mm x 224.5mm)