NMAJ40HVFS
NMAJ40HVFS
Part Number: NMAJ40HVFS
Product Classification: Trimmers, Variable Capacitors
Manufacturer: Knowles Voltronics
Description: NON-MAGNETIC VARCAP 40 PF, 2000
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Operating Temperature -65°C ~ 125°C
  • Dielectric Material -
  • Adjustment Type Side
  • Height - Seated (Max) 0.560" (14.22mm)
  • Voltage - Rated 1000 V
  • Capacitance Range 1.5 ~ 40pF
  • Q @ Freq 2000 @ 100MHz
  • Size / Dimension 0.300" Dia (7.62mm)