NHD-2.4-240320AF-CSXP-T
NHD-2.4-240320AF-CSXP-T
Part Number: NHD-2.4-240320AF-CSXP-T
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.4"
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Backlight LED - White
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Dot Pitch -
  • Touchscreen Resistive
  • Graphics Color Black
  • Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm)
  • Controller Type ST7789Vi
  • Viewing Area 50.26mm W x 38.32mm H