NHD-1.69-160128B
NHD-1.69-160128B
Part Number: NHD-1.69-160128B
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Newhaven Display Intl
Description: GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.69
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Backlight -
  • Background Color -
  • Display Mode Transflective
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pixels 160 x 128
  • Display Type OLED
  • Dot Pitch 0.07mm W x 0.21mm H
  • Dot Size 0.05mm W x 0.19mm H
  • Viewing Area 35.58mm W x 28.86mm H
  • Diagonal Screen Size 1.69" (42.93mm)