NGB800S48K
NGB800S48K
Part Number: NGB800S48K
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: SL POWER / Advanced Energy
Description: AC DC POWER SUPPLY
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 48V
  • Efficiency 90%
  • Minimum Load Required No
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Voltage - Output 5 -
  • Current - Output 1 16.6 A
  • Approval Agency CE, cURus, DEMKO
  • Voltage - Isolation 4.5 kV
  • Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • Features Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
  • Operating Temperature -40°C ~ 80°C (With Derating)
  • Size / Dimension 8.00" L x 5.00" W x 1.60" H (203.2mm x 127.0mm x 40.6mm)
  • Power (Watts) 550W (800W Forced Air)