NGB425S12C-C
NGB425S12C-C
Part Number: NGB425S12C-C
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: SL POWER / Advanced Energy
Description: AC DC POWER SUPPLY
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Operating Temperature -20°C ~ 80°C
  • Type Enclosed
  • Efficiency 90%
  • Minimum Load Required No
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Current - Output 1 30 A
  • Voltage - Output 5 -
  • Voltage - Input 80 ~ 264 VAC
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.0mm)
  • Approval Agency CE, cURus, DEMKO, UKCA
  • Voltage - Isolation 4.75 kV
  • Power (Watts) 238W (365W Forced Air)