NGB150S48C
NGB150S48C
Part Number: NGB150S48C
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: SL POWER / Advanced Energy
Description: AC DC POWER SUPPLY
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 48V
  • Efficiency 91%
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Minimum Load Required No
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Voltage - Output 5 -
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Approval Agency CB, CSA, UL
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Current - Output 1 3.13 A
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
  • Features Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
  • Power (Watts) 120W (150W Forced Air)